Bugün Çin Halk Cumhuriyeti nüfusu

1.412.032.046
13 Ekim 2026 Salı

Çin Halk Cumhuriyeti'ın bugünkü nüfusu

Çin Halk Cumhuriyeti'in mevcut nüfusu, yıllık %-0,219 büyüme oranıyla 1.412.032.046'dir. Çin Halk Cumhuriyeti, dünya nüfusunun %17,111'üne sahip bir nüfusa sahiptir.

Nüfus1.412.032.046
Büyüme oranı-0,219%
Erkek718.360.069 (50,874%)
Dişi693.671.977 (49,126%)
Bugün Değişim -7.782
bugün doğumlar21.668
Bugün ölümler28.845
2026 yılındaki doğumlar6.756.439
2026'teki ölümler8.994.276
2026'te değişim -2.426.506 (-0,172%)

Çin Halk Cumhuriyeti için nüfus tablosu

Çin Halk Cumhuriyeti Nüfus Tarihi

YılNüfus
(01 Jan)
Doğal DeğişimBüyüme oranı
(%)
Toplam nüfus
(31 December)
20211.426.776.342-684.853-0,048%1.426.091.489
20221.426.098.192-1.839.667-0,129%1.424.258.525
20201.425.435.8441.339.9100,094%1.426.775.754
20231.424.260.946-3.361.256-0,236%1.420.899.690
20191.421.604.8713.824.1170,269%1.425.428.988
20241.420.908.919-3.182.836-0,224%1.417.726.083
20251.417.733.636-3.274.965-0,231%1.414.458.671
20181.416.413.0415.184.0720,366%1.421.597.113
20171.408.296.4138.097.7040,575%1.416.394.117
20161.399.808.8518.468.8440,605%1.408.277.695

Çin Halk Cumhuriyeti için Net Göç Oranı

Çin Halk Cumhuriyeti için en son yıl (2023) itibarıyla net göç oranı -567.724 olarak tahmin edilmektedir, daha fazla insanın ayrıldığı ve daha azının geldiği olumsuz bir göç eğilimi gösteriyor.

Son 10 yıldaki Net Göç Oranı

YılNet Göç
2023-567.724
2022-293.846
2021-379.749
2020-91.577
2019-656.091
2018-198.206
2017-94.625
2016-153.056
2015-646.941
2014-371.108

Çin Halk Cumhuriyeti yakınlarındaki ülkelerin nüfusu

RütbeIsoÜlkeNüfusEşdeğer Çin Halk Cumhuriyeti
1KZ Kazakhstan21.148.8801,482%
2KG Kyrgyzstan7.429.2350,52%
3TJ Tajikistan11.031.3170,769%
4KP North Korea26.649.9651,881%
5JP Japan122.231.5718,68%
6MN Mongolia3.567.6210,25%
7KR South Korea51.579.5273,651%
8AF Afghanistan45.379.4963,142%
9BT Bhutan803.7850,057%
10IN India1.480.166.061103,948%
11NP Nepal29.641.4742,093%
12PK Pakistan260.444.28318,186%
13LA Laos8.001.7800,56%
14MM Myanmar55.276.7493,89%
15VN Vietnam102.335.1817,204%
16RU Russia143.300.87410,149%
Data sources: United Nations,World Bank, Nations Geo ,Census,Wikidata