Bugün Afrika nüfusu

1.489.410.224
26 Mayıs 2024 Pazar

Bugünün Afrika Nüfusu

Bugünkü Afrika nüfusu, yıllık %2,332 artış oranıyla 1.489.410.224'dir.

Nüfus1.489.410.224
Büyüme oranı2,332%
Erkek743.830.304 (49,941%)
Dişi745.579.920 (50,059%)
Bugün Değişim+ 50.713
bugün doğumlar69.031
Bugün ölümler16.907
2024 yılındaki doğumlar18.751.796
2024'teki ölümler4.592.579
2024'te değişim+ 13.775.784 (0,934%)

Afrika için nüfus tablosu

Afrika Nüfus Tarihi

YılNüfus
(01 Jan)
Doğal DeğişimBüyüme oranı
(%)
Toplam nüfus
(31 December)
20231.441.508.37933.697.4902,338%1.475.205.869
20221.408.201.20832.889.3142,336%1.441.090.522
20211.375.445.42532.341.4552,351%1.407.786.880
20201.342.259.28132.754.0482,44%1.375.013.329
20191.309.554.58332.274.8872,465%1.341.829.470
20181.277.452.28231.673.8212,479%1.309.126.103
20171.245.757.86931.244.8622,508%1.277.002.731
20161.215.069.58630.237.9132,489%1.245.307.499
20151.183.807.57130.834.5272,605%1.214.642.098
20141.153.514.53629.870.5312,59%1.183.385.067

Afrika Ülkelerinin Nüfusu

RütbeIsoÜlkeNüfusEşdeğer Afrika
1DZ Cezayir46.211.3483,114%
2AO Angola37.685.3702,524%
3BJ Benin14.041.0990,942%
4BW Botsvana2.715.1720,183%
5BF Burkina Faso23.778.1701,595%
6BI Burundi13.554.3850,909%
7CM Kamerun29.315.4981,966%
8CV Yeşil Burun Ada...603.8730,041%
9CF Orta Afrika Cum...5.896.8350,395%
10TD Çad18.786.4131,258%
11KM Komorlar866.0030,058%
12CD Kongo Demokrati...105.263.3807,042%
13DJ Cibuti1.150.6960,078%
14EG Mısır114.299.7957,697%
15GQ Ekvator Ginesi1.750.7710,118%
16ER Eritre3.810.3420,256%
17SZ Esvatini1.220.7890,082%
18ET Etiyopya129.384.3748,682%
19GA Gabon2.479.5440,167%
20GH Gana34.709.0552,334%
21GN Gine14.493.0710,973%
22GW Gine-Bissau2.192.2660,147%
23CI Fildişi Sahili29.526.3501,981%
24KE Kenya56.087.6603,771%
25LS Lesotho2.353.4770,159%
26LR Liberya5.524.5470,371%
27LY Libya6.956.5780,469%
28MG Madagaskar30.979.6882,08%
29MW Malavi21.417.9251,437%
30ML Mali23.938.2421,603%
31MR Moritanya4.979.9490,334%
32MU Mauritius1.301.8470,088%
33MA Fas38.174.3282,577%
34MZ Mozambik34.756.5552,329%
35NA Namibya2.641.2110,178%
36NE Nijer28.125.6301,878%
37NG Nijerya228.589.60615,346%
38CG Kongo Cumhuriye...6.230.1590,418%
39RW Ruanda14.381.5100,966%
40ST São Tomé ve Prí...235.9100,016%
41SN Senegal18.173.1211,219%
42SC Seyşeller108.2040,007%
43SL Sierra Leone8.958.5350,602%
44SO Somali18.646.6121,248%
45ZA Güney Afrika Cu...60.952.6274,113%
46SS Güney Sudan11.257.2570,758%
47SD Sudan49.226.8783,302%
48TZ Tanzanya69.208.7194,637%
49GM Gambiya2.834.5770,19%
50TG Togo9.239.2430,621%
51TN Tunus12.554.1910,848%
52UG Uganda49.782.4933,338%
53ZM Zambiya21.074.9221,413%
54ZW Zimbabve16.983.4221,141%
Data sources: United Nations,World Bank,Nations Geo,Census,Wikidata